Ősztől olcsóbb lesz a liszt

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 07. 25. 13:02

A végefelé tartó csökkenő búzaárak miatt a malmok is engednek áraikból. Poór Zoltán, az ország legnagyobb malomipari vállalkozásának, az osztrák tulajdonban lévő GoodMills Magyarország Malomipari Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy mintegy 300 ezer tonna magyar búzát kívánnak felvásárolni. A felkínált tételek mintázása már megkezdődött, de az általános minőségről csak a jövő hét végén kapnak pontos képet. Megtudtuk azt is, hogy már minden malmukba érkezett új búza, de csak pihentetés után fokozatosan keverik a kibocsátott liszthez, ennek megfelelően, a tervek szerint augusztus végén készülhet már csak idei búzából liszt, ami biztos, hogy olcsóbb lesz, mint a tavalyi. A pékek azt mondják, nem csökkentik az áraikat, de nem is emelik, amit szerintük indulna az elmúlt esztendő 25 százalékos költségnövekedése.

A kalászosok aratását már be is lehetne fejezni, hiszen a szemek beértek –mondta Vancsura József, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke. Véleménye szerint a vetés kétharmadát már bejárták a kombájnok, s érthetetlennek mondta, hogy a maradék területen miért hagyják még kint a termést, az elmúlt napok melege kellően kiszárította a szemeket. Mások szerint ez csak az úgynevezett vezérkalászokra vonatkozik, s a később „induló” sarjúkalászok meg még van némi , felesleges nedvesség, amit olcsóbb a nappal szárítani, mint gázzal vagy gázolajjal.

Az aratásról az országos felmérést majd a Vidékfejlesztési Minisztérium készíti, de az elnök véleménye szerint a korábban becsült ötmillió tonna körüli mennyiség mindenképpen meglesz Megtudtuk azt is, hogy a kombájnok jó része már leállt, s elegendő volt a szállítóeszköz és magtárhiány sem okozott gondot. Két héten belül az őszi árpát és a búzát is betakarítják. A felvásárlási árak naponta változnak.

Míg néhány éve, ilyentájt a közúton kombájnjaikkal, lassú traktoros vontatmányaikkal közlekedő gazdáknak meggyűlt a bajuk a hatóságokkal, folyamatosan igazoltatták, büntették a szabályoknak nem teljesen megfelelő járműveik miatt, amikor a táblákról a magtárba vagy a gépszínbe tartva a közútra kényszerültek. Emlékezetes, hogy az érdekképviseleti szervezetek, nem sok sikerrel, többször is szót emeltek a hatóságtól toleranciát kérve. Az idén egyetlen ilyen panaszról sem értesült a szövetség elnöke, aki beszámolt arról is, hogy az úton közlekedők mindenütt türelmesek voltak, a mi tagadás, a lassú arató forgalommal.

Megtudtuk azt is, hogy a búza hektáronkénti hozama 4-5 tonna körül alakul, de 150-200 ezer hektáron, ahol valamilyen környezeti kárt szenvedtek vagy technológiai, agronómiai színvonal hiányos bizony ennél jóval kisebb a termés. Ez is szerepet játszik abban, hogy a várt 70 százalékos aránynál jóval kevesebb étkezési minőségű búza termett. Vancsura József szerint ezért az ország kenyeréhez szükséges egymillió tonna búza mellett, jó minőségű terményből ezt meghaladó mennyiségű export árualap lesz.

Az árakról egyelőre kevés szó esik, pusztán annyit tudni, hogy a tavalyinál 5-15 százalékkal alacsonyabbak. A felvásárlási árak szinte naponta változnak és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) friss felmérése szerint Baranyában jelenleg kilónként 44, Tolnában 43, Győr-Moson Sopron megyében 42-45, Csongrádban 42-43, Heves megyében pedig 42 forintot fizetnek a búza tonnájáért. Vancsura József említett olyan felvásárlót is, aki 36-38 forintos áron szeretne idei búzát venni. A NAK azt javasolja a gazdálkodóknak, hogy az aratási időszakra jellemző nyomott felvásárlási árak miatt lehetőség szerint inkább raktározzák a betakarított termést, erre az országban bőségesen rendelkezésre állnak tárolókapacitások. A köztestület emellett szorgalmazza a TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft. által felvásárolt gabonamennyiség növelését is, mert az kiegyensúlyozottabb árakat eredményezhetne a hazai piacon.

A Gabonaszövetség vezetője ezzel szemben csak a jó minőségű étkezési búzával rendelkező termelőknek javasolja a kivárást. A takarmány búza esetében viszont nem számít a kereslet későbbi élénkülésére.

A kukorica, bár csak az ősszel takarítják be, de az előttünk álló kánikula miatt már kritikus helyzetben van. A gazdák szerint, ha rövidesen nem érkezik eső, nem tudni, hogy mennyit teremhet a közel 1,3 millió hektárra vetett takarmánynövény. Az árak egyelőre nem reagáltak a bizonytalan terméskilátásokra, hiszen a tavaly július közepi 51 forint helyett most csak 44 forintot ér a kukorica. (munkatársunktól)

Kapcsolódó cikkeink